Beseda s paní Erikou Bezdíčkovou – pamětnicí holocaustu

23. dubna 2019

Ve středu 10. dubna jsme se se sedmáky zúčastnili besedy s pamětnicí holocaustu paní Erikou Bezdíčkovou. Povídala nám o svém těžkém životě za druhé světové války a za doby komunismu. Společně jsme zhlédli dokumentární film, který o ní natočila Olga Sommerová, a po něm odpovídala na dotazy žáků. Beseda nás všechny velmi zasáhla a po návratu do školy jsme o ní dlouho mluvili. Výsledkem našich debat byly dopisy pro paní Bezdíčkovou, které jí pošleme. Z nich jsme vybrali tyto úryvky:

„Vážená paní Bezdíčková,

moc děkujeme za přednášku, kterou jste pro nás uspořádala. Bylo to hrozně smutné, poučné a zároveň jste to nádherně řekla. U Vašeho dokumentu nám kapaly slzy. Bylo to neskutečně dojemné. To, co se Vám za války stalo, je hrozné. Nedokážeme pochopit, že se z toho lidé pořád nepoučili a pořád dělají ty stejné chyby. Když jsme z Vaší přednášky odešli, pořád jsme si o tom s ostatními povídali.

Máte náš velikánský obdiv za to, že jste se se vším, co Vás potkalo, dokázala tak vypořádat! Jste neskutečná bojovnice. Moc si Vás vážíme.

Vaše přednáška nás hodně změnila v názoru na to, co se odehrávalo během druhé světové války v koncentračních táborech. Inspirovala jste nás, abychom o tom mluvili s dalšími lidmi a přesvědčovali je, aby takovým, jako byl Hitler, už nikdy nevěřili.

Vaše přednáška se nám moc líbila. Jste pro nás hrdinka a nový vzor. Je dobře, že na světě existují lidé jako Vy.“

p. uč. Barbora Koryčanská a p. uč. Blanka Kubů