Botanická zahrada aneb pracovní činnosti v 8. ročníku

21. února 2023

Pracovní činnosti jsou spojeny, jak už název napovídá, s prací. Únor jsme si však zvolili jako oddychový měsíc a v jeho průběhu jsme se rozhodli navštívit zelený ráj v centru Brna – botanickou zahradu, která je pracovištěm Přírodovědecké fakulty MU a dělí se na venkovní část a skleníky. Obsahem ŠVP je i učivo: okrasné rostliny a dřeviny, a právě za nimi jsme se do skleníků vydali.

Skleníky nás prováděla (a ještě bude provádět) paní Hana Ondrušková. Na vlastní kůži jsme mohli zjistit vliv vlhkosti prostředí na pocit vnímání teploty, a to hned v prvním – tropickém skleníku. Paní průvodkyně nám připomněla pět nejdůležitějších podmínek pro život rostlin, vysvětlila, proč některé rostliny nemohou plodit ovoce, i když se podmínky ve skleníku blíží těm přirozeným. Dozvěděli jsme se, jak některé tropické a subtropické rostliny úspěšně pěstovat v prostředí našich domovů. Samozřejmě nejzajímavější byly samotné cizokrajné rostliny, kromě tropického a subtropického skleníku jsme zhlédli i skleník s kaktusy a sukulenty a skleník s kapradinami.

Jediné, co nás mrzelo, že jsme měli na prohlídku v rámci naší dvouhodinovky málo času. Pobyt v prostředí plném zeleně byl oproti nynější šedivé zimě tak příjemný, navíc někteří z nás navštívili botanickou zahradu vůbec poprvé. Jelikož bychom měli v PČ ještě pracovat s botanickým klíčem, máme motivaci se do oázy klidu na jaře nebo v létě vrátit. Třeba se nám poštěstí a spatříme i viktorii královskou, obří leknín a zároveň symbol této krásné botanické zahrady.

p. uč. Miroslava Šmerdová

Zpět