Dějepisná exkurze do Polska

23. listopadu 2016

Osvětim. Symbol nacistické hrůzovlády a lidské zvůle. Koncentrační tábor, ve kterém během II. světové války zahynulo přes milión lidí, především Židů. Toto místo bylo hlavním cílem dvoudenního výletu žáků 9. a 8. tříd naší školy. Chtěli jsme rozšířit osobní zkušenosti o poznání místa spojeného s velice temnou stránkou lidské historie.

Ve čtvrtek 10. listopadu jsme tedy nejprve navštívili Osvětim, šlo o hlavní cíl programu. Žáci se během výkladu v českém jazyce seznámili s mnoha informacemi o táboře, lidech v něm a jejich těžkém osudu. Snad každý zažil v prostorách neuvěřitelného utrpení osobní pohnutí. Hlavním poselstvím pro všechny je nedopustit opakování obdobných tragédií.

V Polsku jsme dále navštívili solné doly ve Wielicze a metropoli Malopolska Krakov. Obě prohlídky tvořily poutavé doplnění naší cesty. Zajímavostí byla ochutnávka tradičního polského jídla – pirohů. Chválíme účastníky za vzorné chování v průběhu akce. Rádi bychom poděkovali panu průvodci Róbertu Slávikovi za pomoc při organizaci.

Fotografie jsou zde.

Luděk Balcařík

Zpět