Distanční výuka chemie v 9. třídách

17. března 2021

Chemie umožňuje žákům hlouběji porozumět zákonitostem přírodních procesů a tím si uvědomovat i užitečnost přírodovědných poznatků jejich aplikací v praktickém životě.

V prezenční výuce jsou běžnou součástí hodin i pokusy sloužící k lepšímu pochopení chemických procesů. Zdálo se, že o tuto nejzajímavější část hodin budou žáci ochuzeni, ale naštěstí i některé pokusy lze provést distančně.

Na úvod učiva zasvěcujícího žáky do tajů organické chemie jsem budoucí „vědce“ instruovala, jak mají na různých látkách, které doma naleznou, vyzkoušet jejich organický původ.

Látku měli zapálit – pokud je látka organická (tj. obsahuje uhlík) – po zapálení zčernala (zuhelnatěla).

Materiály k pokusu si žáci vybrali různorodé: sirky, šalvěj, papír, párátko, blána ve skořápce…

Naštěstí, žádný byt ani dům nezuhelnatěl.

S výsledky tohoto pokusu se můžete seznámit ve fotogalerii.

p. uč. Petra Franková