Hackateen 2024

13. prosince 2024

Ve středu 11. prosince 2024 se ve Vida centru konala soutěž Hackateen – mládež pro kraj. Akce se mohli zúčastnit zástupci žákovských a studentských parlamentů.

Zadání této akce bylo vytvoření projektu na zlepšení života ve městěch v Jihomoravském kraji. Hackateen byl také zaměřen na hledání inovativních způsobů a SMART řešení k vylepšení měst.

Velkým překvapením pro nás bylo, že tento Hackateen byl historicky vůbec první na jižní Moravě.

Za naši školu byl vyslán tým Hroznovka, složený z nás, vybraných žáků žákovského parlamentu,
a to ve složení: Marie Bednaříková (9.B), Eva Jakubská (6.A), Kačka Klenová (7.B), Lukáš Lokaj (6.A)
a Vincent Musil (6.A). K co nejlepšímu výkonu nás motivovala po celou dobu akce paní učitelka Hrbková, povzbudit nás přišla i paní učitelka Šmerdová. Na programu akce bylo zahájení a dovysvětlení pravidel, poté šest hodin na samotnou práci s týmem, vylosování pořadí, práce na prezentaci, finální prezentování před porotou a vyhlášení vítězů. Abychom byli na Hackateen dostatečně připraveni, naplánovali jsme si v předstihu dvě schůzky s týmem ve škole, nakonec jako náš nejlepší nápad vyhrál návrh na postavení venkovních smart kanceláří v brněnských parcích.

Ve středu ráno jsme se celý tým sešel ve škole a vydal se společně na cestu do Vidy. Když jsme došli
na místo, vybrali jsme si stůl s připraveným notebookem a počkali na zahájení. Pořadatelé nám popřáli hodně štěstí a odstartovali vymezený čas pro práci na projektu. Kromě nás se do soutěže přihlásilo dalších sedm týmů, většinou středoškoláků.

Na začátku jsme také dostali šedou krabici obsahující pravidla soutěže a její hodnocení. Lekli jsme se, protože hned v 1. bodovací kolonce bylo napsáno: Problém a jeho definice. Nevěděli jsme, jaký problém naše chytré kanceláře vlastně řeší. Po nějaké době jsme se rozhodli , že si zavoláme jednoho
od pořadatelů nabízených poradců a zeptáme se ho, jestli máme pokračovat ve vymýšlení smart kanceláří, nebo se máme vrátit k původnímu plánu, což byla efektivita v brněnské MHD.

Poradce nám řekl, že si myslí, že venkovní kanceláře jsou lepší a originálnější než řešení dopravy. Když jsme si vysvětlili a urovnali, který nápad je lepší, začali jsme řešit materiál na stavbu chytrých kanceláří. Z hrubých nákresů jsme přešli na vybavení kanceláří, nejvtipnější byl moment, kdy jsme potřebovali zjistit cenu židlí, které by v kancelářích byly umístěny. Našli jsme si telefonní číslo na firmu vyrábějící židle,
na třetí pokus jsme se konečně dovolali a Lukáš začal vysvětlovat, co bychom potřebovali: „Haló, dobrý den, my jsme na studentské soutěži a potřebovali bychom vědět, kolik stojí váš sedací objekt, je tady k tomu nějaký kód, je to MRE-1106.“ V tu chvíli jsme se neudrželi a začali se děsně smát. Nakonec to Lukáš úspěšně vyřešil a napsali jsme cenu na papír. Mezi některými pauzami jsme si zašli na chodbu, kde byl připravený skvělý catering. Po dokončení nákresu na papír jsme začali s prezentací
na notebooku. Nákresy do prezentace jsme vytvářeli na ipadech. Zhruba v polovině práce jsme si dali pauzu, seběhli o patro níže do Vida centra do expozice (volný vstup byl součástí této akce), kde jsme si na chvíli aktivně odpočali od přemýšlení.

Když jsme se vrátili zpátky, dotvořili jsme prezentaci a začali si cvičit její mluvní část. Při prezentování jsme došli na další vtipný moment, kdy Lukáš, tvůrce prezentace, do ní napsal, že jsou chytré kanceláře pro zdraví SKRČENÝCH lidí. Po několika našich pokusech vypršel čas určený k tvorbě celého našeho projektu. Dříve než zasedla porota, jsme si museli vylosovat pořadí, v jakém před ni a diváky nastoupíme. Vylosovali jsme si šťastné číslo 7. Rozhodli jsme se, že za tým Hroznovka bude mluvit statečná Eva. Přestože se snažila nepřipouštět si svou důležitou roli, s blížícím se časem našeho vystoupení lehce znervózněla.

Naštěstí vše dopadlo skvěle. Zvládli jsme to. Eva mluvila jako profík, Kačka se snažila zodpovědět dodatečné dotazy poroty a prezentace týmu se snad líbila. I další týmy měly zajímavé projekty, jen se nám zdálo, že se některé z nich hodily spíše na Participativní rozpočet.

Porota se půl hodiny radila a rozhodovala, kterému projektu dá jaké umístění. Jelikož jsme věděli, že
pro všechny týmy připravili organizátoři a sponzoři originální dárek za účast – jabloň, potěšilo nás, že neodejdeme s prázdnou. K našemu velkému překvapení však vyhlásili náš projekt venkovních smart kanceláří jako třetí nejlepší. Naše radost neznala mezí. Kromě slovního ocenění poroty jsme pro náš ŽP vyhráli dárek v hodnotě 5000 Kč.

Akce byla ohromným zážitkem, na který asi nikdy nezapomeneme. Získali jsme novou zkušenost s týmovou prací, dostali možnost prezentovat projekt na veřejnosti, seznámit se se zajímavými lidmi. Určitě se každý člen týmu posunul i díky dalším zajímavým projektům, které byly představeny zbylými týmy a nad jejichž smyslem jsme se společně zamýšleli.

Děkujeme organizátorům za báječně prožitý den.

Za tým Hroznovka sepsala Eva Jakubská

 

Půjčeno z Fb stránek JINAGu:

O výběru třech nejlepších projektů rozhodla odborná porota ve složení: Petr Střelec z Thermo Fisher Scientific, Marie Zezůlková z BVV Trade Fairs Brno – Exhibition Centre, Vlaďka Kolářová z Lipka, Martin Mikulášek z Citymind a náš pan ředitel Patrik Reichl za JINAG.

Hackateen vznikl za finanční podpory agenuty CzechInvest, které tímto děkujeme. Dále také BVV Trade Fairs Brno – Exhibition Centre za finanční příspěvek na výhru pro studenty.

 

Zpět