Jazykový a poznávací zájezd Anglie 2023

25. května 2023

Dlouho očekávaný jazykový a poznávací zájezd na Britské ostrovy se stal skutečností. V druhé polovině května jsme překonali kanál La Manche a uvítaly nás majestátné Doverské útesy. Čekal nás pobyt v malebném anglickém městečku Cranbrook v hrabství Kent.

Dopoledne jsme se zdokonalovali v anglickém jazyce na místní jazykové škole pod vedením rodilých mluvčích. Odpoledne jsme vyráželi na poutavé výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí.

Hlavou nám vířily otázky: Kde budeme bydlet? Jaká bude škola? Domluvíme se? Kam se podíváme?

O tom, jak to všechno proběhlo, si můžete přečíst v následujících příspěvcích účastníků.

První den

Brighton – přímořské město

Nejprve jsme šli do Sea life centra, prošli jsme akvária a stihli i krmení žraloků a želv. Potom nás provedli uličkami města k věži Brighton i360°. Tam jsme v obrovském skleněném „donutu“ vyjeli nahoru do výšky 136 m a měli město jako na dlani. Po chvíli jsme sjeli dolů. Měli jsme další rozchod a naše skupinka šla na molo plné atrakcí a hracích automatů. Navštívili jsme tam horskou dráhu a kolotoč, který nás netočil jen dokola, ale i hlavou dolů. Celý den jsem si moc užila.

Nina Vilímová

Na Brighton nikdy nezapomenu a doufám, že se tam zase jednou podívám. Byl to bezpochyby ten nejlepší výlet.

Klára Kadaňková

Druhý den

Seven Sisters a Beachy Head – vycházka po útesech

Měli jsme štěstí, že bylo nádherné počasí, takže jsme měli krásný výhled. Po útesech jsme šli několik kilometrů. Na konci jsme měli možnost podívat se k moři. Tam jsme byli poprvé na písečné pláži.

Běta Bernatová

Beachy Head Cliffs se mi moc libily kvůli výhledu na moře. Procházka po těchto útesech je nádherná – zakřivené kopce jsou rozlehlé a vedou do dálky až za obzor. Útesy se pomalu, ale jistě drolí a na některých místech díky tomu vznikají pískovcové kopečky.

Filip Tichopádek

Na Beachy Heads byly nejlepší výhledy. Krása moře a rozlehlé pláže byly dechberoucí. Vypadalo to tam jako z Pána prstenů.

Šimon Wimětal

Třetí den

Leeds Castle a Canterbury

Prohlídka začala obrovskou královskou zahradou, kterou jsme prošli až k hradu. Ten byl obklopený ze všech stran vodou, takže stál v podstatě na ostrůvku. Vnitřek hradu byl krásný. Nakonec jsme se v zahradě stihli ztratit v bludišti…

Ondra Urbánek

…po prohlídce hradu jsme šli na projekci o bývalých panovnících, která byla moc zajímavě udělána. Stejně jako bludiště. Ani nevím, jak dlouho jsem se v něm toulal.

Radovan van Asperen

Čtvrtý den

Hastings

Ve čtvrtek jsme vystoupili z autobusu v bývalé rybářské vesničce, teď už městě. Před sebou jsme měli pláž s přístavem. Ve městě jsou velmi prostorné staré pašerácké jeskyně, do kterých jsme mohli jít. Byla tam spousta rekvizit s komentářem ve třech jazycích a také mnoho věcí, které se dříve pašovaly. Po prohlídce jeskyně jsme se vydali na vyhlídkový kopec, odkud jsme měli celé město i s přístavem jako na dlani.

Jakub Novotný a Gizela Vinkler

Výšlap na útes byl náročný, ale ty výhledy stály za to! Pak už byla pohoda na pláži.

Lenka Opršalová

Pátý den

Londýn

Poslední den zájezdu do Anglie jsme navštívili Londýn. Já jsem byla v Londýně poprvé a moc jsem se těšila. Ráno jsme přijeli na lodi do centra po řece Temži. Už z dálky jsme viděli Tower Bridge, Big Ben a London Eye. To jsme také později navštívili a měli krásný výhled na celé město. Dopoledne jsme se vydali k Buckinghamskému paláci, kde jsme viděli výměnu stráží a průvod koní a vojáků. Pak jsme se vydali na Leicester Square, kde jsme se naobědvali a koupili si suvenýry. Lodí jsme se přesunuli zpět k autobusu a vydali se na cestu domů. Londýn se mi moc líbil.

Tereza Toufarová

A jak jsem se měli v rodinách a ve škole?

V rodině jsme si často povídali o Česku. Druhý den jsem se chtěl sprchovat, ale nešlo to. Chvíli mi trvalo, než jsem přišel na to, jak zařízení ovládat. Pobyt byl báječný!

Michael Müller

Zpočátku jsem měl obavu o svoji angličtinu, protože jsem tušil, že není dokonalá. Tento problém se vyřešil hned první večer, protože paní domácí vše chápala a navíc mi pomáhali kamarádi. Všechny mé obavy se rázem rozplynuly, jelikož voda byla pitná, svačiny dobré a „domů“jsem se víc těšil, než bál. Dozvěděl jsem se od paní Tamary její životní příběh a cítil jsem se u ní jako ve svém vlastním domě. Pobyt mi přinesl životní zkušenosti a tu velkou cestu bych klidně absolvoval znovu.

Ondra Fiľo

Když jsme jeli do Anglie, hrozně jsem se bála, ale nakonec všechno bylo lepší, než jsem čekala. Výuka byla suprová, zábavná, bylo úžasné se učit s rodilým mluvčím. To byl mimochodem hrozně hodný pán a bude mi chybět. A rodina? Byla to nejlepší rodina, kterou jsme mohli mít. Byli zábavní, hodní, bavili se s námi. Jídlo taky bylo dobré. Hodnotím 11/10.

Sára Nečasová

Z Anglie jsme odjížděli s tolika dojmy a zážitky, že budeme dlouho vzpomínat.  Největší radost můžeme mít z toho, že jsme překonali počáteční obavy a zjistili jsme, že byly úplně zbytečné. Závěrečný dík od hostitelských rodin byl pro nás skvělou odměnou – Češi jsou v Anglii vítáni a my jsme to svým chováním a přístupem potvrdili.

Celé povídání by za nás mohla zakončit Bety Košíčková:

Byl to skvělý zážitek a výlet jsme si moc užili. Děkuji, že jsem mohla být součástí.

žáci a žákyně 8. a 9. tříd

 

 

Zpět