Kurz sebeobrany v 9.AB

12. května 2022
Po zdařilé přednášce o sexu měli žáci devátých ročníků na pátek 5. května naplánovaný čtyřhodinový kurz sebeobrany. Připravili si jej pro ně studenti posledního ročníku Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, pod vedením Mgr. Jitky Čihounkové, Ph.D.

Kurz obsahoval krátkou teoretickou část, a hlavně fyzicky náročnou tříhodinovou část praktickou, ve které si všichni natrénovali, co udělat v konkrétních modelových situacích, kdy na člověka zaútočí agresor.

A co si myslí absolventi kurzu?

“Důležité je udržovat od začátku odstup a možnost úniku. S útočníkem nemáme komunikovat. Ruce máme mít před tělem a při chůzi po ulici nemít sluchátka, ani nekoukat do mobilu. Situaci s útočníkem se snažíme uklidnit a poté odejít. Když jde k nám, máme ustupovat a při větší blízkosti ho zastavit a zařvat např.: „Stop!“ Kdyby nás chtěl chytit, uhýbáme rukama. Pokud nás bude držet za ruce, nebo za tričko, už víme, jak se z toho dostat.”

“Program ohledně sebeobrany mi přišel užitečný a velmi důležitý. Rozhodně jsem se dozvěděla mnoho věcí, které jsem před tím nevěděla. Líbilo se mi, že to pořádali mladí lidé, kteří se s námi i zasmáli. Také bylo dobré, že jsme si mohli většinu věcí zkusit, nebo je alespoň vidět jako scénku, a nebylo to jen huštění informací. Myslím, že by tento program ocenily i další ročníky.”

“Sebeobrana se mi moc líbila. Jsem rád, že něco takového škola zorganizovala. Přiučil jsem se mnoho nových věcí, které se mi v životě budou určitě hodit, i když doufám, že nebudou potřeba. Bylo to skvělé odreagování od učení, i když jsme se tam hodně naučili.”

“Tento program byl pro mě v mnohém určitě přínosný. Dozvěděl jsem se, jak mám předejít nebezpečným situacím, jak se v nich bránit a jak se chovat poté, co proběhne. Takové nebezpečí sice nemusí v životě nastat, ale je dobré být připraven. A proto si myslím, že tento program byl velmi užitečný.”

“Uvědomil jsem si, co dělám špatně a co při konfliktu mám a nemám dělat.”

“Musím říct, že bych si ráda takový kurz ještě jednou zopakovala, abych si všechny ty hmaty zautomatizovala.”

“Líbilo se mi to, protože jsme už dva roky se školou žádnou akci neměli, a bylo to i poučné. Líbilo se mi, že tam byl dokonce i policista. A i když to byli studenti, vypadalo to profesionálně.”

“Sebeobrana byla super. Nejen proto, že jsme měli celé dopoledne tělocvik, ale získali jsme i praktické dovednosti. Zjistil jsem například, jak se dá strašně lehce vytrhnout, když vás někdo drží. Ale hlavně, že nejlepším způsobem sebeobrany je konflikty vůbec nevyvolávat.”

žáci a třídní učitelky 9. ročníků