Návštěva z Holandska

20. listopadu 2008

V první polovině listopadu k nám na školu zavítala zahraniční návštěva. Ve dnech od 9. do 15. 11. 2008 pobývaly na ZŠ Hroznová čtyři studentky z partnerské holandské školy.

Hlavním důvodem pobytu Peti, Farischy, Sabine a Leonie byla práce na výzkumu, který prováděly v osmém a devátém ročníku. Tato práce je součástí závěrečných zkoušek při ukončení jejich studia. Dotazník byl rozdělen na několik částí, věnoval se Evropské unii, politice, rodinnému životu, ekonomice a zaměstnanosti, našemu městu, volnému času a životu ve škole. Některé otázky vyžadovaly všeobecný rozhled, jiné byly obtížnější. Jsme zvědavi, jak dopadneme v porovnání s žáky z Anglie, Německa a Španělska, kde výzkum také souběžně probíhal.

Dívky měly celý týden nabitý program, dopoledne vždy začínaly ve škole.

Prohlídka školy byla také tím prvním, co dívky v pondělí spolu se svým pedagogem absolvovaly. Vedle práce na projektu navštívily také několik hodin výuky angličtiny na prvním a druhém stupni. Žáci měli vždy za úkol zjistit různé informace o studentkách. Vše samozřejmě probíhalo v anglickém jazyce.

Aktivitu jednotlivých tříd nelze hodnotit jinak než jako výbornou. Odpoledne jsme si v průběhu týdne společně prohlédli historické centrum města Brna nebo jedinečnou památku UNESCO – vilu Tugendhat. Další příležitostí pro procvičení angličtiny byla návštěva filmového představení s deváťáky.

Dívky byly se školou a městem nadšeny, krátce po návratu do Holandska jsem dostal pozdravný mail od jejich učitele. Zdůrazňoval především všudypřítomnou pohodu a pohostinnost. Naši žáci zase ocenili zajímavé setkání se zahraničními kamarády a možnost promluvit si s nimi v cizím jazyce.

Luděk Balcařík