Návštěva z polské Poznaně

22. dubna 2008

Vpolovině dubna přijela do Brna delegace z partnerského města Poznaně. Naše škola spovděkem přijala iniciativu Knihovny Jiřího Mahena a zúčastnili jsme se několika akcí spojených snávštěvou žáků a učitelů poznaňské školy Łejery.

Žáci třídy 8.A absolvovali ve čtvrtek 17. dubna 2008 zajímavou soutěž Za brněnským drakem, která se odehrávala vsamotném centru metropole. České a polské děti se rozdělily do smíšených skupin a postupně spolu prošly stanoviště u významných památek města. Vprůběhu soutěže poznalybrněnské pověsti, navzájem se seznámily a počáteční nervozita vzala brzy za své. Dorozumívání probíhalo v angličtině, polštině a češtině. Všichni soutěž úspěšně dokončili a odnesli si drobnou památku na Brno.

Čtvrteční program pokračoval divadelním přestavením polské školy vSále Břetislava Bakaly za účasti tříd 8.A a 6.A. Programu dominovala hra Máš právo na svá práva, ve které polské děti poutavě poukázaly na svoje práva a jejich vnímání. Během večera také vystoupili zástupci zúčastněných měst a institucí spozdravy. Po besedě dospělých o dětských právech odvážně předvedli žáci osmé třídydramatické ztvárnění svého chápání války a jejich snaha byla odměněna potleskem všech přihlížejících. Na přípravě ukázky se podílely posluchačky pedagogické fakulty vrámci hodin dramatické výchovy.

Česko-polské setkání vyvrcholilo páteční návštěvou Základní školy Hroznová. Delegace byla uvítána panem ředitelem a následovala krátká prohlídka školy. Jako hlavní bod programu jsme přichystali vystoupení 4. a 5. tříd vanglickém jazyce. Představení se zájmem sledovali žáci zdivadelní školy Łejery spolu se svými novými kamarády z8.A. Po krátkém občerstvení jsme se museli rozloučit a popřát šťastnou cestu domů.

Uplynulé dny se nesly ve znamení potkání lidí, kteří se zpočátku neznali. Pouhé dva dny ukázaly, že děti dokáží navazovat nová přátelství, bezprostředně komunikovat, předvést svůj um a především vzorně reprezentovat nejen školu, ale celé město Brno. Jsme plni příjemných zážitků.

Mgr. Luděk Balcařík

Zde jsou fotografie z akce.