Projektový den s Gregorem Johannem Mendelem

30. června 2022

Letošní rok si v Brně připomeneme 200 let od narození zakladatele genetiky G. J. Mendela. Poslední pátek tohoto školního roku jsme na naší škole věnovali právě připomínce tohoto slavného přírodovědce, který zkoumal principy dědičnosit jen kousek od naší školy.

Před hlavní budovou ráno vyrostl obří nafukovací hrášek, díky kterému si budeme všichni pamatovat, že to byl právě hrách, na kterém Mendel svou teorii zkoumal. Žáci druhého stupně si mohli vybrat ze široké nabídky dílen jednu, ve které strávili celé dopoledne, a o Mendlovi se dozvěděli mnoho dalších informací. Dílny byly opravdu rozmanité, děti mohly navštívit Mendelanium nebo výzkumné centrum Ceitec, kde si vyzkoušely izolaci DNA. Na přírodovědecké fakultě MU měly možnost zkoumat rostliny in vitro. Sportovně založení jedinci se utkali v zápase o Mendlův pohár, kreativní duše si vyrobily šperky ve tvaru hrášku a kuchaři připravili hráškové delikatesy. Několik skupin se vydalo i do centra města. Někteří obešli všechna místa, na kterých Mendel nějakým způsobem působil, jiní se zapojili do šifrovací hry nebo se vydali na Mendelovu stezku za pokladem.

Děkujeme Mendel festivalu za laskavé zapůjčení nafukovacího hrášku. Hlavní oslavy Mendelova narození proběhnou na Starém Brně 17. – 24. července 2022 a program je opravdu bohatý.

p. uč. Tereza Písková

Zpět