Rodný list – výukový program se studenty JAMU

30. září 2022

Bylo pondělí 26. září 2022 a dětem z 8.A se přihodila zvláštní věc. Přesunuly se do minulosti. Bez stroje času, bez kouzelného prstenu či lektvaru. „Náhoda“ tomu chtěla, že se ručička času zastavila v roce 1942.

Území okupované nacistickým Německem, protektorát Čechy a Morava.

Děti se nestačily ani rozkoukat: Obléct dobové kabáty, saka a klobouky! Vyplnit všechny kolonky rodného listu (včetně barvy vlasů, výšky, váhy)!  Rychle na úřad, projít všechny kanceláře, pod dozorem vyřídit nutné náležitosti!

Konečně! Děti držely v rukou potravinové lístky, šatenky a poukázky, aby si mohly vyzvednout jídlo a další pro život nezbytné věci dle pravidel přídělového systému. Ne všechny však nakonec uspěly, důvod, proč odejít s prázdnou, si všudypřítomná dozorkyně našla lehce.

PŘESTÁVKA!

Jsme zpátky v roce 2022, ale pouze na pár minut. Sluníčko svítí, odpočíváme, pojídáme svačinky uvnitř i vně funkcionalistické budovy divadelní kavárny na brněnském výstavišti (mimochodem právě v prostorách divadla vytvořili Voskovec, Werich a Ježek slavnou skladbu Tmavomodrý svět).

Před námi je druhá část programu, ve které se staneme součástí příběhu jedné rodiny za 2. světové války a pocítíme problematiku mezilidských vztahů v kontextu válečné situace. Mnozí z nás se poprvé účastníme tzv.  imerzivního divadla. Imerzivní divadlo je představení, které zapojuje diváka do inscenace. V našem případě se pohybujeme ve všech prostorách budovy, vstupujeme do místností, kde už na nás čekají herci, aby nám přiblížili další osudy rodiny. Nakonec jsme to opět my, kteří můžeme rozhodnout, jak inscenace skončí. Vzhledem k době, ve které se příběh odehrává, však nečekejte happy end.

Výukový program Rodný list připravila společně se studenty 2. ročníku DF JAMU paní MgA. Radka Macková. Paní magistře i studentům děkujeme za velmi netradiční divadelní zážitek a za informace, které jsme se skrz program dozvěděli o 2. světové válce.

p. uč. Miroslava Šmerdová