Umění se učit – workshop

21. února 2023

Učit se neznamená biflovat se. Toto motto se prolínalo dvouhodinovým setkáním našich osmáků s Jirkou Bezouškem, studentem 3. ročníku Gymnázia Elgartova. Jirkovým koníčkem je právě oblast učení a s ní spojené (efektivní) metody, které nám mohou usnadnit nejen proces učení, ale především proces zapamatování si informací.

Shodli jsme se, že do sebe umíme v relativně krátkém čase (např. den před testem) „narvat“ informace jako básničku, test zvládneme, ale po měsíci si už vlastně nic nepamatujeme. Je pak tedy složité používat vědomosti v souvislostech. Přitom podle Jirky stačí malá obměna: Během učení si psát otázky a následně na ně odpovídat. Nemusíme mít u sebe parťáka, který nás přezkouší, zvládneme se otestovat sami. Tím, že si v učení vytvoříme (chtěnou) překážku, tak se prohlubuje zapamatování (ano, v procesu učení jsou překážky žádoucí). Další metody, s nimiž nás Jirka seznámil, jsou Leitnerův box, volné vybavování, opětovné a rozložené učení, kartičky. Nezapomněl se zmínit i o důležitosti tvorby studijního plánu před náročnější zkouškou nebo obsáhlejším testem (kde a kdy se učit, z jakých materiálů, metody, prostředí pro učení, reálnost celého plánu).

Na závěr se sluší poděkovat Jirkovi za to, že nám bez nároku na odměnu věnoval čas. Je radost sledovat mladého člověka, který umí předávat své získané vědomosti dalším mladým lidem.

p. uč. Miroslava Šmerdová

Zpět