Úspěšný projekt Vzdělání pro život

28. prosince 2015

Od prosince 2014 do listopadu 2015 probíhal na ZŠ Brno, Hroznová 1 evropský projekt v rámci programu Erasmus+ KA1 mobilita jednotlivců v oblasti vzdělávání. Hlavní náplní projektu bylo další zkvalitnění jazykové výuky ve škole prostřednictvím účasti tří učitelů angličtiny na metodických kurzech ve Velké Británii. Pedagogové si zlepšili profesní a osobní dovednosti, zejména si aktualizovali své výukové prostředky, sdíleli zkušenosti s kolegy z dalších zemí Evropy a zdokonalili vlastní jazykové schopnosti.

Jednotlivé dvoutýdenní kurzy se tematicky lišily. Osobně jsem se zúčastnil vzdělávací akce v severoirském Belfastu, která byla určena učitelům anglického jazyka na II. stupni ZŠ. Zaujaly mě například nové přístupy k výuce početných tříd, techniky opravování chyb a hospitace v hodinách dramatické výchovy. Paní učitelka Holubová absolvovala metodické vzdělávání v Dunfermline ve Skotsku. Kurz byl zaměřen na výuku mladších žáků – young learners. Získala povědomí o možnostech většího využití písní v hodinách, práci s žáky s rozdílnou jazykovou úrovní a prostředcích poskytování zpětné vazby. Třetí mobilita se uskutečnila v Southampton. Paní učitelka Geislerová se věnovala výuce angličtiny pomocí moderních technologií, zejména počítače a mobilního telefonu (webové stránky, aplikace a jejich použití ve výuce).

Vedení školy a zúčastnění učitelé hodnotí projekt jako úspěšný a velice přínosný. Pedagogové předávají nově nabité dovednosti a zkušenosti žákům, kolegům a zprostředkovaně celé veřejnosti. Důležitý je přínos pro společnost díky příkladu celoživotního učení pro ostatní. Oceňujeme možnost zlepšení výuky cizích jazyků v naší organizaci díky financování projektu z fondů Evropské unie.

Mgr. Luděk Balcařík

zástupce ředitele pro II. stupeň

Základní škola Brno, Hroznová 1

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikací (sdělení) odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.