Vodicí pes a život bez zraku

7. března 2019

V pátek 1. března navštívila naši školu na Hroznové ulici nevidomá paní s vodicím psem. Studenti 7. ročníků se tak v rámci předmětu Výchova ke zdraví měli možnost dozvědět mnoho zajímavých věcí.

Výcvik vodicího psa je velmi náročná a nákladná záležitost. Pes nejprve 1 rok tráví v rodině, aby se seznámil s jejími členy a prostředím. Potom absolvuje osmi měsíční intenzivní výcvik ve speciální škole. Takto vycvičený pes je pro nevidomé lidi velkým pomocníkem. Velmi šetří čas, protože nevidomý člověk bez psa se pohybuje mnohem pomaleji.  Pes dokáže například na povel „místo“ najít volné místo v dopravním prostředku, na povel „východ“ vyvede nevidomého ven z budovy, místnosti nebo dopravního prostředku. Dokáže také podávat věci nebo reagovat na pojmy „kaluž“, „schod“, „obrubník“.

Paní také prozradila, že nejhorší překážkou při cestování nevidomých jsou nevšímaví vidomí lidé (například dívající se do mobilu nebo hlučně se projevující). Vysvětlila studentům, ať se nebojí nabídnout nevidomému člověku  pomoc, když se s ním setkají.

Mgr. Blanka Kubů

Zpět