Jak si zachovat duševní pohodu?
26. března 2021V době pandemické situace žáci nemohli pravidelně docházet do školy. Mohlo to na děti doléhat a u některých to mohlo být spouštěčem psychických obtíží.
U dětí se mohou projevovat pocity bezmoci, úzkosti či bezvýchodnosti, se kterými si neví rady a mohou se s nimi vyrovnávat nevhodnými způsoby (např. sebepoškozováním, kontrolou příjmu potravy, nadměrným hraním či trávením času na sociálních sítích apod.). Častou reakcí jsou také apatie a ztráta chuti do života. Děti mají na rozdíl od dospělých omezenější prostředky k vyrovnání se s dlouhodobým stresem. Proto je zcela zásadní včasné zajištění potřebné podpory.
Kromě podpory ze strany školy (konzultace s výchovným poradcem, metodikem prevence a školním speciálním pedagogem) je možné využít poradenských služeb:
https://www.opatruj.se/pece-o-sebe
Virtuální asistenční centrum (HZS ČR)
Dále uvádíme odkazy na webové stránky zaměřující se na podporu a informovanost rodičů v oblasti rizikového chování dětí:
Tipy pro rodiče a učitele co vyzkoušet s dětmi, když jim není dobře
10 tipů pro rodiče do náročného období
Co dělat doma… – tipy na volnočasové aktivity
Prevence z obýváku – online seriál
Jak s dětmi mluvit o koronaviru
Pracovní listy zaměřené na rozvoj psychosociálních kompetencí
Jak mluvit s dětmi o kyberšikaně
Lasagne (pracovní list zaměřený na možnosti aktivit v této omezené době) a instrukce k jeho vyplnění (video youtube.com)
Vzájemná komunikace je důležitá, proto se na nás v případě potřeby neváhejte obrátit.
Tým školního poradenského pracoviště
Zpět