100 let republiky

6. listopadu 2018

Jedno z nejdůležitějších výročí letošního roku jsme si připomínali i na naší škole. Žáci na 1. stupni pomáhali sami aktivně vybírat témata projektů, kterým se během září a října věnovali.

A tak vznikaly portréty našich významných osobností a prezidentů, koláže s úspěšnými sportovci a našimi největšími sportovními úspěchy.

Zajímala nás i dlouhá cesta vývoje našeho nejúspěšnějšího auta Škoda od prvních modelů až po současnost.

Děti zaujala naše stopa ve zkoumání vesmíru – uplynulo právě 40 let od letu našeho jediného kosmonauta Vladimíra Remka.

Hledali jsme v encyklopediích, wikipedii, kronikách, poslouchali jsme vyprávění pamětníků… Seznamovali jsme se nejen s naší historií, ale i s přelomovými vynálezy našich vědců, které změnily svět.

Četli jsme si o tom, jak pomohla česká stavebnice Merkur, s kterou si hráli už prarodiče i rodiče dětí, k objevu kontaktních čoček.

Zjistili jsme, kdy se narodily loutky Spejbla a Hurvínka, generacemi oblíbený Krteček, že slovo „robot“ dal světu spisovatel Karel Čapek, kolik let už vysílá televize, jak dlouho je v provozu první úsek metra a dálnice…

A najednou si každý z nás uvědomil, že i když jsme malý stát, malý národ, kolik významných a slavných osobností, které zná celý svět, máme a můžeme být na ně právem hrdí.

za 1. stupeň p. uč. Magda Novotná