9.AB na exkurzi v JE Dukovany a PVE Dalešice

13. března 2024

V úterý 12. března 2024 se žáci 9. ročníků zúčastnili exkurze do jaderné elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice.

První zastávka byla v jaderné elektrárně. Do samotného areálu jsme z bezpečnostních důvodů neměli možnost vstupu, a tak naše exkurze probíhala v moderním informačním centru, které je speciálně připraveno pro návštěvníky a školní exkurze. Pomocí filmové prezentace, modelových ukázek a virtuální reality byla žákům představena výstavba a funkce tamní elektrárny.

Poté jsme přejeli do přečerpávací vodní elektrárny. Pan průvodce nás nejdříve seznámil s historií, výstavbou a významem elektrárny. Po zhlédnutí filmu jsme navštívili nadzemní část provozu této vodní elektrárny.

Exkurze pro nás byla nejen zpestřením, ale i přínosem díky jejímu technickému zaměření. Konečně jsme zhlédli na vlastní oči zařízení (nebo minimálně jejich modely), která pro nás doposud byla jen teoretickými pojmy, např. turbínu, generátor, hřídel, reaktor, palivový proutek apod., seznámili jsme se s principem fungování každé z elektráren. Během exkurze jsme se dozvěděli, jaké vzdělání a dispozice musí mít ten, kdo by chtěl pracovat v některé z elektráren.

I přes nepříznivé deštivé počasí jsme si všichni zúčastnění obě exkurze užili, a těšíme se na další technicky zaměřené vzdělávací akce.

Petra Franková, Miroslava Šmerdová