Exkurze do jaderné elektrárny Dukovany

27. února 2016

V pondělí 22. 2. jsme se žáky 9. ročníků navštívili informační centrum jaderné elektrárny Dukovany. V krátkém úvodním filmu jsme si s hlavním hrdinou zkusili prožít různé následky dlouhodobého plošného výpadku elektrického proudu, tzv. „black out“, a pak nás průvodci postupně seznámili s podrobnou stavbou jaderné elektrárny a jejími výhodami a nevýhodami oproti jiným obnovitelným i neobnovitelným zdrojům elektrické energie. Nad stonásobně zmenšeným modelem jaderné elektrárny Dukovany jsme byli seznámeni s mnohaúrovňovým systémem prevence a ochrany před únikem radioaktivního záření do životního prostředí a dostali jsme i odpovědi na naše všetečné otázky týkající se nejen jaderné energie obecně, ale i každodenních starostí s provozem jaderné elektrárny.

Naši exkurzi doprovázelo i krásné počasí, a tak jsme se do jarního Brna vrátili pozitivně naladěni nejen z nově nabytých vědomostí. Pouze škoda, že rekonstrukce IC elektrárny snížila atraktivitu některých modelů a ubrala možnost žákům aktivně se podílet na osvojení nových poznatků.

Fotografie jsou ZDE.

Alena Toulová, Markéta Kernstocková