Josef Šálek na Hroznovce

15. listopadu 2023

„Mým posláním je inspirovat ostatní ke šťastnému a plnohodnotnému životu,“ říká Jožka Šálek a my, kteří jsme byli účastníky besedy s tímto charizmatickým člověkem, podepisujeme každé slovo.

Joska totiž nezůstává jen u slov, ale dokazuje své poslání vlastními činy. Kromě toho, že je motivátor, kouč, terapeut na zvládání strachu apod., zapsal se do povědomí široké veřejnosti svými zajímavými sportovními výkony, o nichž je přesvědčen, že nejsou jen výsledkem dokonalé fyzické přípravy, ale především osobního mentálního nastavení.

Samozřejmě nás nejvíce zajímalo vše, co se týkalo Joskova nejnovějšího sportovního počinu: Dne 20.5.2023 v planku, neboli prkně vydržel Joska 9 hodin 38 minut a 49 vteřin a vytvořil tak světový rekord, kterým se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Zajímavé byly informace nejen o tréninku, který rekordu předcházel, ale i o organizačních záležitostech spojených s akcí, nezbytném sponzoringu, stravě, podpoře fanoušků a o nutnosti dosahu sportovce na sociálních sítích. Při samotném průběhu měření rekordu se objevila nečekaná překážka, a to podložka, která se při zahřátí začala „chovat“ jako žvýkačka. Proto „ubalancovat“ tělo během konání rekordu bylo nejnáročnější částí výkonu. No, a pokud si přečteme Joskovu knihu Zlaté dno, dozvíme se i o tom, jaká událost stála za jeho razantní změnou životního stylu (knihu daroval Joska i naší školní knihovně).

Na besedě jsme zhlédli i dva krátké dokumenty. Jeden se týkal Joskova rekordu v planku, druhý byl o běhu, kdy ve sněhu a mrazu uběhl půlmaraton, bosý a oblečený pouze v šortkách. 21,1 kilometru zdolal za hodinu a 36 minut, čímž vytvořil další světový rekord.

V závěrečné části akce vyzval Joska naše děti k soutěžím, děvčata k výdrži v planku, chlapce ke klikům. Tímto děkujeme všem statečným dobrovolnicím/dobrovolníkům, že našli odvahu a změřili své síly se svými spolužačkami a spolužáky. V planku vydržely nejdéle (tedy kromě Josky😊) Diana Chamzina a Stella Papoušková, chlapce „překlikoval“ Martin Proch. Za odměnu si děti odnesly autorem podepsanou knihu.

Samozřejmě velké díky patří Joskovi, že si ve svém náročném programu (připravuje se totiž na další rekordy) našel čas a přišel osobně přesvědčit naše osmáky a deváťáky, že všechno je možné. A že není nutné za každou cenu dosáhnout vytčeného cíle, důležitější je pokusit se vydat na cestu.

Miroslava Šmerdová

Zpět