Listování s Lukášem Hejlíkem

29. března 2023

Tak jako mnoho jiných škol i ta naše se zařadila do pomyslného pořadníku zájemců o Listování s Lukášem Hejlíkem. V pátek 10. března jsme se dočkali a do provizorního divadelního sálu (rozumějte tělocvičny) dorazila trojice herců: Markéta Lánská, Alan Novotný a Lukáš Hejlík. Hned na začátku je třeba napsat, že pověsti nelhaly. Program jednoduše předčil naše očekávání.

Mladší žáci zhlédli představení knihy Bertík a čmuchadlo od Petry Soukupové, starší Život k sežrání od Mikaela Olliviera. V obou příbězích vystupoval dětský hrdina, který řešil složitou životní situaci: střídavou péči rodičů nebo první lásku a vzhled …

Zvláštností Listování je, že herci po dobu představení drží v rukou knihy, to proto, aby se nezapomnělo, že hlavním úkolem akce je vést děti k rozvoji čtenářství a že tyto a podobné příběhy mohou nalézt nejen na jevišti nebo na obrazovce, ale především v knihách.

Herecké výkony byly úžasné, účinkující byli ve svých střídajících se rolích uvěřitelní, rozesmáli nás, ale i téměř rozplakali. Drželi jsme pěsti Bertíkovi i Benjaminovi. Potlesk dětí si Hejlíkovo Listování plně zasloužilo.

p. uč. Miroslava Šmerdová

Jak to viděli naši žáci?

10. března 2023 jsem jela do školy s velkým nadšením. Ten den nám totiž odpadla matematika a namísto této hodiny byla v rozvrhu školní akce: Listování s Lukášem Hejlíkem.

Hned první vyučovací hodinu naše třída přeměnila tělocvičnu v divadelní sál, chystali jsme lavičky a žíněnky, aby vzniklo pohodlné hlediště. Na začátku 4. vyučovací hodiny se druhý stupeň přesunul na místo setkání, kde už na nás čekali Lukáš Hejlík, Alan Novotný a Markéta Lánská, hlavní účinkující programu. Představili nám knížku Život k sežrání, kterou napsal Mikael Ollivier. Hlavní hrdina knihy, který je tak trochu „při těle“, se zamiloval do spolužačky Claire, ta ho ovšem bere jako kamaráda. Benjamin si začne myslet, že je to kvůli jeho váze, a tak se rozhodne s tím něco udělat. To však není tak jednoduché, jak se zdá.

Představení se podle mě povedlo, nechyběl humor, doufám, že se nějakého dalšího Listování opět zúčastním.

Nela Robotková, 9.A

Do školy jsem se tentokrát těšil o dost více než jindy, protože jsem věděl, že mě čtvrtou vyučovací hodinu čeká program Listování s Lukášem Hejlíkem. Na začátku vyučování jsme nachystali tělocvičnu, uběhlo pár hodin a začal program.

Nejprve se nám představili dva muži a žena. Řekli nám, že budou vyprávět o knize Život k sežrání od Mikaela Olliviera. A už se začalo hrát divadlo a já jsem poslouchal. Byly chvilky, kdy jsem se hodně smál. A když představení skončilo, tak mi bylo líto, že je konec. Bylo to vtipné a nečekal jsem, že se dá tak dobře pojmout kniha, aby to všechny bavilo.

Adam Ščerba, 9.A

V pátek před jarními prázdninami jsem ve škole měli představení s názvem Listování s Lukášem Hejlíkem. S kamarádkou jsme přemýšlely, o čem by to mohlo být, ale hlavní informací pro nás bylo, že díky Listování odpadá matematika. Z toho důvodu jsme si my, celá 9. A, užívali každou minutu představení knihy od Mikaela Olliviera Život k sežrání.

Listování se mi velice líbilo, také si velmi cením herců, že hráli přímo „z knížky“. Na představení bych šla určitě znovu.

Eliška Kalasová, 9.A

V pátek 10. března 2023 se na naší škole odehrálo představení Život k sežrání. Zhlédli ho téměř všichni žáci 2. stupně v tělocvičně školy. Představení probíhalo neobvyklou formou překvapivě, a to listováním s knihou. Pro představu: herci při výkonu četli z knih, které se pro každého staly rekvizitou. Poutavý příběh obsahoval mnoho různých témat. Život k sežrání vypráví o chlapci trpícím nadváhou, problémy s děvčaty, rozvodem rodičů a nekontrolovatelným přejídáním. Hlavní hrdina se však k těmto překážkám začne stavět čelem poté, co ho doktor na školní zdravotní prohlídce označí za dospívajícího s nadváhou.  Při cestě z prohlídky potká okouzlující spolužačku Claire, do které se hluboce zamiluje. A tak začíná jeho boj se sebou samým, boj proti vlastnímu tělu. Zápas se sebou mi přijde jako ten nejtěžší, člověk nevidí soupeře, a tak ho prohra tak netíží, anebo ho tíží ještě více, jelikož soupeř neexistuje, je to on sám. Ale nebojte se, vše dobře dopadne a strhující konec pobavil celé publikum.

Po představení si herci s žáky popovídali a padly i společné fotky. Do naší školní knihovny byla účinkujícími věnována i kniha Život k sežrání. Mně osobně se představení líbilo.

Gabriela Pelcová, 9.A