Lucie Matulová: „Za svůj úspěch vděčím svému talentu a ctižádosti“

1. června 2023

Letošní přijímací zkoušky mají naši deváťáci za sebou, a my učitelé můžeme spokojeně zkonstatovat, že téměř každý byl přijat na svou vysněnou střední školu, k čemuž budoucím studentům gratulujeme.

Velkou radost nám však udělala již v předstihu Lucie Matulová, žákyně 9.A, která potvrdila své pěvecké kvality u talentových zkoušek na brněnskou konzervatoř.

Lucku jsem poprosila o krátký rozhovor:

1. Luci, v letošním roce jsi se hlásila na brněnskou konzervatoř, obor klasický zpěv. Na střední školu jsi se nejen dostala, ale dokonce byla přijata z 1. místa. Co bylo základem tvého úspěchu?

Za svůj úspěch vděčím svému talentu a ctižádosti. Díky nim jsem byla důkladně připravena a dosáhla jsem tak nejlepších výsledků.

1. Kdo tě ke zpěvu přivedl?

Ke zpěvu mě přivedla moje prababička, která se mnou často a ráda zpívala.

1. V kolika letech jsi se začala aktivně zpěvu věnovat?

V pěti letech jsem začala zpívat v dětském sboru Kantilena, kde jsem získala mnoho zkušeností. Chtěla jsem se ale zdokonalovat v sólovém zpěvu, a proto jsem v devíti letech nastoupila do základní umělecké školy.

1. Kde jsi svůj talent rozvíjela?

U klasického zpěvu je důležitý talent i technika. První rozvoj techniky nastal během navštěvování Kurzu pro mladé talenty pod vedením profesionálních operních pěvců.

1. Proč jsi si vybrala zrovna obor klasický zpěv?

Při klasickém zpěvu se cítím příjemně a baví mě energie, která proudí na jevišti.

1. Jak jsi se na talentové zkoušky připravovala?

Na talentové zkoušky jsem se připravovala s předstihem a velkým nasazením. Navštěvovala jsem kurzy jevištního projevu, učila se teorii hudby a pilně trénovala na svém hlase.

1. Kolik hodin musíš denně “trénovat”?

Dechové a hlasové cvičení si procvičuji každý den. Pravidelně mám hodiny zpěvu třikrát týdně, ale před soutěží nebo představením klidně i dvakrát za den.

8.  Zúčastnila jsi se někdy pěveckých soutěží?

Ano, každoročně se účastním několika pěveckých soutěží, více mě ale baví účinkování na jevišti.

1. Je něco, co musíš zpěvu obětovat? Máš nějaká omezení?

Největší omezení vidím v tom, že se mé hlasivky nesmí nachladit. Proto jen málokdy navštívím hromadné akce.

1. Podporuje tě tvá rodina ve zpěvu?

Ano, maximálně.

1. Co očekáváš od studia na konzervatoři?

Od studia očekávám zdokonalení pod vedením profesionálních pedagogů a možnost vystupování v Operním studiu. Také doufám, že mi to otevře cestu k profesionálnímu zpěvu.

1. Máš nějaký sen do budoucna spojený právě se zpíváním?

Mým velkým snem je spolupráce s Národním divadlem a účinkování v opeře Rusalka.

Luci, děkuji za rozhovor a přeji ti mnoho úspěchů v osobním i profesním životě.

p. uč. Miroslava Šmerdová