Manuál pro společné vzdělávání

17. května 2018

V tomto školním roce probíhá na Základní škole Brno, Hroznová 1 projekt Učíme se společně. Jeho hlavním cílem je přiblížit společné vzdělávání (inkluzi) veřejnosti. Je financován Evropskou unií v rámci projektu Erasmus+.

Na podzim 2017 jsem se vydal do Velké Británie na vzdělávací kurz pro vedoucí pracovníky škol zaměřený na práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Zjistil jsem, že zapojení všech dětí do hlavního vzdělávacího proudu je v anglických školách na vysoké úrovni. Celý proces společného vzdělávání je vždy významně ovlivněn rozsahem finanční podpory státu a povědomím rodičů, dětí a učitelů o tomto tématu.

Mojí snahou bylo následně vypracovat jednoduchý informační dokument, který poradí, co lze udělat, pokud má žák ve škole obtíže. Ve spolupráci se školským poradenským pracovištěm jsme se při jeho tvorbě zaměřili zejména na vysvětlení toho, jak jsme schopni pomoci těmto dětem. V manuálu jsou zdůrazněny zejména postupné kroky podpory žáka s problémy ve výuce, kontakty na zaměstnance školy a odpovědi na základní otázky, které ve vztahu k inkluzi každého napadnou.

Věřím, že nová pomůcka pro rodiče, žáky a učitele pomůže zjednodušit proces společného vzdělávání ve škole. V budoucnu zvážíme jeho doplnění o další informace, které vyplynou z naší každodenní práce s dětmi. Manuál je k dispozici ZDE.

Mgr. Luděk Balcařík