Německý filmový festival Filmfest

12. listopadu 2018

Na začátku října se žáci 8. a 9. ročníků zúčastnili festivalu německých filmů Das Filmfest. Festival probíhal v kině Art, které se dočasně nachází v prostorách Staré radnice.

Deváťáci zhlédli film Murer – anatomie procesu, který se odehrával převážně v soudní síni, kde soudili Franze Murera za vraždy na Židech. Bylo zajímavé sledovat, že i přes snahu všech svědků o spravedlivé odsouzeníza zločiny, které Franz Murer spáchal ve vilniuském ghetu v letech 1942-43, byl zproštěn všech obvinění a prohlášen za nevinného. V klidu dožil na svém statku až do smrti v roce 1994.

Osmáci měli na programu film Hördur – mezi světy, který pojednával o dívce pocházející z Turecka, která žije v Německu. Musela se potýkat nejen se šikanou spolužáků, ale i s problémy s otcem, který jí zakazoval dělat to, co ji baví a co jí do života vneslo naději. Žila v hrozných podmínkách a měla to v životě těžké, ale film ukázal, že i v takových chvílích může člověka potkat něco, co přináší naději v lepší život.

Oba filmy reprezentující současnou německou kinematografii byly vítaným zpestřením výuky němčiny nejen proto, že jsme je sledovali v originále, ale i kvůli zajímavému obsahu, o kterém jsme debatovali po návratu do školy v dalších hodinách.

Žáci 8. a 9. ročníků