Projekt Erasmus+ na Hroznové

6. listopadu 2017

Projekt Erasmus+ na Hroznové

V současnosti probíhá na Základní škole Brno, Hroznová 1 projekt Učíme se společně. Zabývá se společným vzděláváním. Hlavními aktivitami jsou získání mezinárodní zkušenosti a následné zlepšení začleňování žáků se znevýhodněním do hlavního vzdělávacího proudu. Projekt je financován Evropskou unií prostřednictvím programu Erasmus+.

Vydal jsem se v říjnu 2017 na metodický kurz pro vedoucí pracovníky škol do Southampton. V Anglii je míra inkluze ve vzdělávání téměř absolutní a dobrá praxe je pro nás inspirativní. Během pobytu jsem společně z kolegy z evropských zemí absolvoval výuku zaměřenou na práci se žáky s poruchami a posílení jejich motivace k učení. Dále jsem se zúčastnil seminářů o anglickém vzdělávacím systému a inspekční činnosti. Velkým přínosem byly návštěvy škol, kde jsem měl možnost shlédnout výuku a diskutovat s učiteli a žáky, zajímaly mě především zkušenosti se společným vzděláváním. Program měl i kulturní část – přijal nás místostarosta města Southampton, vydali jsme se na výlety do Winchester a na Isle of Wight.

Vrátil jsem se s novými poznatky. Inkluze je ve Velké Británii mnoho kroků před námi. Podstatné je finanční zajištění celého procesu. Na škole chci zpřehlednit téma společného vzdělávání, další etapou projektu je tvorba manuálu pro rodiče, žáky a učitele.

Projekt bude pokračovat do roku 2018, zcela jistě přispěje k dalšímu rozvoji školy.

Mgr. Luděk Balcařík