Rodokmen aneb Cesta k prarodičům

26. listopadu 2014

Inspirováni programem Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni jsme se s žáky 6. ročníků vydali na pátrání po rodinných historiích.

Úkol zněl: navštívit své prarodiče a společně vytvořit rodokmen svých předků žijících ve 20. století. K našemu překvapení se z pouhé školní práce vyklubala velmi zábavná činnost, do které se mnozí rodiče i prarodiče zapojili s velkým potěšením. Při prohlížení starých fotografií se děti dozvěděly,jak se jmenovali pradědečkové a prababičky, odkud pocházeli a jaká měli povolání, a hlavně nejednu rodinnou historku. A objevily se i takové poklady jako rodinné kroniky či legionářská medaile z roku 1917 za statečnost.

V hodinách literatury jsme si rodokmeny prohlíželi a porovnávali (nejdále – až do 18. století – znal svůj rodokmen Tomáš) a pak přišlo na řadu čtení a vyprávění rodinných příběhů. Často jsme se u nich nasmáli, ale také jsme si uvědomili, jaké okamžiky v minulém století rozhodly o tom, že jsme vůbec na světě. Myslím, že dětem došlo, jaké mají štěstí, že žijí v naší zemi v této době.

V poslední hodině jsme si promítli film o životě dětí v 80. letech 20. století, který se jmenuje Svět dětí II. abyl natočen Martinem Marečkem pro program Jeden svět na školách. Z dobových záběrů děti viděly, s čím si jejich rodiče jako malí hráli, co se ve školách učilo, jak vypadaly přestávky, na co se stály v obchodech fronty, co to byl pionýr a spartakiáda a čeho se tehdy děti bály.

Myslím, že bylo dobře, že si děti uvědomily, že kromě moderní techniky je může bavit také jenom „úplně obyčejné povídání s babičkou a dědečkem.“ A jak projekt hodnotili samotní žáci? Jejich postřehy si přečtěte ZDE.

Rodičům a prarodičům bych chtěla za pomoc při práci na projektu moc poděkovat. A pokud byste si některé rodinné příběhy chtěli přečíst, najdete je v Literární kavárně, nebo vystavené ve třídách 6.A a 6.B.

Barbora Koryčanská