Zdravý vztah k technologiím a hlavně k sobě samým

24. února 2023

15. února se sedmáci zúčastnili workshopu organizace Replug me zaměřeného na používání internetu zdravě a s kritickým odstupem.

Na začátku se zamýšleli nad problémem nadužívání sociálních sítí a nadměrného hraní her. Bavili se o dopaminové závislosti a narušení mezilidských vztahů ovlivněných online komunikací. Seznámili se s principy fungování cílené reklamy na mladé lidi a sbírání dat o jejich životě.V poslední části následovaly hry doplněné praktickými ukázkami modelových situací.

Cílem workshopu bylo, aby si žáci uvědomili, že nemusí být pouze pasivními konzumenty všeho, co internet nabízí, ale mají možnost sami se svobodně rozhodovat, k čemu a jak ho využijí.

A jaké jsou jejich postřehy?

• Program byl skvělý. Nejvíce mě překvapilo, co o nás internet všechno ví. Až teď jsem si uvědomila, jak moc mě ovlivňuje a že toho o nás ví víc, než si myslíme. Dozvěděli jsme se, jak funguje algoritmus reklam a příspěvků na sociálních sítích. A že jsou vlastně placené. (AK, NS, RŠ a ED)
  • Díky programu jsem se spoustu dozvěděla a zjistila jsem, že nejsem závislá tak, jak si mamka myslí. (TC)
  • V tomto programu se mi líbilo úplně všechno. Zajímavé pro mě bylo, co udělá modré světlo se spánkem. Povzbuzuje melatonin a ten dává signál k tomu, že máme pracovat a být aktivní. Tím pádem můžeme mít problémy se spánkem. (OM)
  • Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací. Nejvíc mě bavilo, jak jsme si psali vzkazy na záda a potom si z očí do očí říkali, čeho si na kom vážíme. Ukázalo se, že něco napsat je daleko lehčí. (MB)